Keskmängija tagasitulek
Eesti korvpallikoondise keskmängija Marek Noormets kasvatab pärast mitut vintsutavat jalaoperatsiooni mänguaega - tema abi vajab Kalev nii Eesti meistrivõistlustel kui ka Põhja-Euroopa liigas. Üheksa kuud kestnud ravi järel on Noormets väljakul tagasi.
Tunamullu elu vormi jõudnud Noormets sattus Eesti koondist treeninud Maarten van Genti soovitusel Hollandisse hüppeliigeste lõikusele, kuid jalahädad ei lõppenud ja mullu avastas kogenud spordiarst Eldur Annus keskmängijal hoopis achilleuse kõõluses rebendi. Uus operatsioon jättis korvpallile andunud mehe oma alast veel üheksaks kuuks eemale. Kas see oleks just-just tõsifänne koondama hakanud pallurile võinud ka karjääri lõpp olla?
Noormets: "Minu õnneks on pikki Eestis vähe. Mõnes teises riigis oleks selline "vigane" lihtsalt ära kadunud, teda poleks üritatudki korvpalli juurde tagasi tuua. Et meil on pikki vähe, siis on minu vigastusse mõistvalt suhtutud. Mind on üritatud tagasi tuua, loodan, et see ka õnnestub."
Jalalõikused rikastasid maailmapilti
Noormets väidab, et pika ravi ajal hakkas kogu elu-olu talle veidi teisiti paistma kui varem. "Annad aru, et tervis ei ole enam nii tugev nagu varem - vigastusi tuleb päris tihti ette. Hakkad mõtlema, mis edasi. Ses mõttes on kogu elu silmas pidades mõtteainet palju. Korvpallis aga vaatan nüüd iga mängu mingil määral nagu viimast. Varem nii ei mõelnud, et iga mängu tuleb võtta kui maksimumi. Ei tea kunagi, millal ühel päeval karjäär läbi on. Ei taha, et pärast oleks tunne, et midagi jäi tegemata."
Pärast ebaõnnestunud lõikust Hollandis oli Noormetsal tunne, et pagana pihta, miks mina, kuid ta tunnistab, et ohkimine ei vii kuskile. "Ma ei saa öelda, et Hollandis tehtud operatsioon oleks olnud päris ebaõnnestunud, lihtsalt diagnoos oli vale. Võib-olla mul oleks tõesti vaja olnud ka hüppeliigeseid lõigata, kuid see ei olnud siis probleem. Ega need mul nii tihti ka välja ei käinud. Probleem oli kõõluses, ja nagu hiljem välja tuli, oli kõõluses lausa auk. Hollandis raviti seega nii, et lähed südant lõikama, aga lõigatakse hoopis kopsu. Eesti arstid hiljem rääkisid, et nende lõikusel Hollandis tehtuga seost ei olnud," sai tipp-pallur lõpuks selguse majja.
Noormets tahab nüüd vihaselt mängida
"Mu käest on küsitud, kas loobumismõtteid pole olnud. Ma siiski leian, et viimane sõna on ütlemata ja oleksin ääretult õnnetu, kui mul see viimane sõna peaks jäämagi ütlemata. Usun, et oma paremad mängud veel mängin."
Noormets ei pea tippkorvpalli naasmisel ainumääravaks, et Kalev talle pika ravikuuri ajal palga säilitas. Tagasitulekut soodustas lähedaste inimeste olemasolu, kes teda ikka ja jälle korvpallis näha igatsenud. "Võib küll öelda, et väga positiivne ja heasoovlik suhtumine on mind kogu aja saatnud. Minusse pole suhtud mu äraoleku ajal kui luuserisse, kui mingisse äpardujasse - et selle mehega pole enam midagi teha. Palju on neid, kes usuvad minusse."
Noormets nõustub, et korjas vigastusi just siis, kui oli elu parimasse vormi jõudnud. Tollast tippvormi tunnet tahab ta uuesti kogeda. "Korralikus kehalises vormis olen praegugi, kuid haige jalg ja selle lihas on veel nõrk - ei taha keharaskust eriti veel kanda. Küll kõik taastub ajapikku, tuleb vaikselt mängida. Kui ma suvel ei saanud palli mängida, sõitsin rattaga. Olen kogu aeg midagi teinud, ega ma, jalad seinal, kilosid pole kogunud."
Pikk mees usub arste, kes kinnitavad, et viimasest lõikusest on piisavalt palju aega möödunud ja tõsine oht end sama koha pealt vigastada ei ole suur. Kõik on korralikult kinni kasvanud. "Ohtu ei tohiks enam olla, kuid alateadvuses hoian muidugi tagasi," hindab ta seisu.
Korvpallihiiglane peab end profiks
Noormets ei arva, et tema äraolekul oleks eesti korvpallis midagi üleloomulikku juhtunud - ala järsult paremusele või halvemusele käändunud. Teda ei häiri, et jalgpallist kirjutatakse hoopis rohkem kui korvpallist. "Korvpalli mahakandmine on minu meelest kunstlik - tahetakse jalgpalli esile upitada. Näha on, et korvpall on endiselt olemas ja süsteem toimib. Rahval on korvpalli vastu ikkagi huvi. Kalevi hall on täis ja praegu ei käi ju veel tähtsad mängud. Kui varem oli nii, et hooaja keskel meistrivõistluste mänge eriti vaatamas ei käidud ja alles play offideks tuldi saali, siis praegu vabu kohti eriti leida pole."
Et Noormets peab end profisportlaseks, siis on talle võit oluline - pole tähtsust, kas mängida Eesti või Põhja-Euroopa liigas. "Olen profisportlane, saan selle eest raha, seega tuleb igal juhul teha tööd maksimaalselt hästi. Sean end liikuma positiivse suunas. Muidugi juhtub vahel ka, et mäng on meie poolt võetuna äärmiselt kehv."
Ta hindab end profiks, kuid samas taastas ta tuleviku huvides õpingud Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonnas. NBA pallivõlurite mänge jälgib Noormets hoolega ja arvab, et midagi on võimalik kaugel maal tehtavast järele teha. "Kuid kindlasti mitte nii vaatemänguliselt kui need mehed SEAL. Vahel tekib küll küsimus, mis mängu meie SIIN mängime. Aga Euroopas mängitaksegi teistmoodi. Euroopa tippudega oleme saanud aeg-ajalt rinda pista - ega asi päris jube ka ole. Väga suurt alaväärsustunnet meil olema ei peaks. Kuid mustad mehed mängivad muidugi teistmoodi - jooksevad kiiremini ja hüppavad kaugemale nagu kergejõustikuski."
Sellist talenti nagu Martin Müürsepp Noormetsa arvates hetkel Eestis näha pole, NBA peab uut meest Eestist ootama. "Loodan, et selline mees või sellised mehed Eestist siiski tulevad," hellitab Noormets lootust.
Noormets ajalehest kiitust ei loe
Paar aastat tagasi kajastas ajakirjandus hoolega Noormetsa edenemist. Hea keskmängija esiletung peibutas. Noormets kinnitab, et ajakirjandus talle liiga pole teinud. "Ma ei saa väga kurta, kuid ma pole ka väga tihe lehelugeja. Kui meistrivõistlused käivad, siis tunnen ise, kui mängin kehvalt. Ma ei pea seda lehest lugema ja tekitama endas mingit sisemist stressi. Sellepärast ma siis lehti eriti ei loegi, kui tean, et seal on korvpallist. Kui mängin hästi, tean seda ise. Ses mõttes ei imetle end - et ostan lehed ja loen, kui hea ma olen. Kunagi oli aga küll üks juhtum, kui mind aeti lehes segamini teise mängijaga, määriti mulle võõras tegu pähe ja võeti olümpiakoondise kandidaatide nimekirjast maha. Pärast küll vabandati. Siis seda kohtusse anda ei saanud, praegu saaks kohtu abil soliidse summa," mainib korvpallihiiglane, kuid ei tee tühjast tüli.
URMAS ESLON