Kevadväsimus — aitab salat

C-vitamiin kaitseb organismi nakkuste eest ning aitab luua antikehi, kevadel aga annab vitamiinipuudus eriti tunda. C-vitamiini vähesus igapäevatoidus toob kaasa kevadväsimuse. Meditsiinistatistika järgi põeb Eestis kevaditi C-vi- tamiini vähesusest põhjustatud haigusi umbes kolmveerand täiskasvanuist. Vitamiinivaene periood kestab suveni, sest meie peamises vitamiiniallikas kar- tulis on vitamiine juba poole vähem kui sügisel. Sama on juhtunud ka teiste üle talve säilitatud köögiviljadega.

Rohkem on C-vitamiini säilinud hapukapsas ja kaalikas. Peaksime praegu sööma mitmesuguseid hapukapsasalateid. Eriti kasulikud on toorsalatid, eel- kõige ehk kaalikasalat. Jämedalt riivitud kaalikas segada sidrunimahla ja ma- joneesiga, siis C-vitamiin ei oksüdeeru. Maitsestada segu vähese soola ja suhkruga. Sellerisalat: segada jämedalt riivitud sellerijuur majoneesiga ja lisa- da apelsinisektoreid.

Hea toorsalati saab ka punapeedist, porgandist ja kapsast. Väga väärtuslik on varakevadine aed- ehk lehtsalat. Salatilehed sisaldavad hulga vitamiine, mi- neraalaineid, mikroelemente, 200 g salatit rahuldab päevase C-vitamiini vaja- duse.

Suurema osa C-vitamiinivajadusest saame rahuldada, kui sööme iga päev toorsalatit ning asendame maiustused puuviljadega. Üks-kaks klaasitäit kibu- vitsamarjateed päevas annab vajaliku ööpäevase C-vitamiinihulga. Aianurgas päikese käes on nina maast välja pistnud ka kõrvenõges, ta sisal- dab peale paljude muude ainete väga rikkalikult vitamiine, mis samuti aitavad peletada kevadväsimust.

KALJU PUMBO

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
UUS hind otsekorraldusega tellijatele!

Aeg on Terviseleht ära tellida

Terviseleht on Facebookis

Pakume tööd

Varjatud toidutalumatuse artiklid

Sõlmi otsekorraldusleping!

 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi