Tänavakorvpall - kutse mängule

Tänavakorvpalli sarja peakorraldaja Marek Ainsam on alaga seotud juba 1993. aastast, mil Eestis sarjaga algust tehti.Tervisenõudlejaid, aga ka tipp-pallureid sidunud nähtusest on tal oma arusaamad.

Suve neljateistkümnest osavõistlusest on peetud üksteist, kolm on ees ja huvi püsib. See suvine kutse mängule, eesmärgiks, et kõigil oleks hea olla, on pakkunud tänavugi piisavalt elevust. Hulkadele on nähtust tutvustanud TV3, kes kajastanud kõiki osavõistlusi.

Suurem osa etappe on peetud. Kas korvpallisuvi Eesti linnade tänavatel on sujunud nagu vaja?

Marek Ainsam: "Võib öelda küll. Viimati Kuressaares oli ilus ilm. Oli palju rahvast, palju noori. Noorte osavõtt on tähtis, sellesse me panustame. Kuressaares läks igati korda - 116 võistkonda."

Oled seitse aastat tänavakorvpalli suunanud. Mis suunas asjad liiguvad?

Loodan, et paremuse poole. Seitse aastat korraldamist on pikk kogemus. Usun, et oleme läinud professionaalsemaks. Rahvast on juurde tulnud, oleme aruteludest õppust võtnud, et teha üritust ikka rahva jaoks ja et korvpall ei kaoks.

Tänavu tuleb mängida neljateistkümnes eri paigas. Kas korraldus erineb suuresti või võetakse igal pool tuld, nii et sarja on kerge läbi viia?

Igal kohal omad eripärad. Võru korraldust oleme alati väga kiitnud. Seal on autoralli samal ajal, ja palju muid üritusi. Mujalgi on püütud tänavakorvpall ühendada millegi muuga. Pärnus tuleb vaatama väga palju rahvast, sest seal on samal ajal merepäevad. Korvpall ise on muidugi igal pool ühesugune.

On teada, et rannavollet mängitakse maailmas igal pool, pole aga eriti kuulda, et tänavakorvpalli sama andunult harrastatakse?

Tänavakorvpalli reeglid on mujal maailmas enam-vähem ühesugused - mängitakse kolm kolme vastu ühe korvi all, kuid on ka erinevusi. Rannavollega võrreldes on tänavakorvpall siiski ala, kus ei ole niivõrd palju pealtvaatajaid, kuid on palju osavõtjaid. Kui ala Ameerikas ühes väikelinnas alguse sai, alustati ainult viie korviga. Nüüd on seal kakssada korvilauda ja kaasa teeb kaks tuhat võistkonda. Ühes väikses linnas! Linn elabki sellest ühest aasta üritusest. See teadmine on hea taust tänavakorvpallile.

Meil on ala popp laste ja kõikvõimalike tervisenõudlejate hulgas, aga kas meie tipp-pallureid tahaks rohkem mängimas näha?

Martin Müürsepp käib, kuid usun, et teised meie parimad hoiavad ennast. Olen Müürsepa mängimas näinud, tean, et ka tema hoiab end tagasi, ei tee mõttetuid liigutusi, et mitte end vigastada. Kes tippmeestest tahab, võtab osa, kuid tegelikult on tänavakorvpall mõeldud nendele, kes ei mängi kuskil klubis või spordikoolis. Ta saab tulla, võtta kaks sõpra kaasa ja mängida. Selles ongi mõte, et kõik võivad tulla.

Firmade, eliidi, amatööride, noorte ... osavõtumaks on erinev. Kas ka kõigile tahtjaile jõukohane?

Firmadel on osavõtumaks kõige suurem - 170 krooni osavõtja kohta-, kuid firmade eelis on, et nad saavad end tutvustada. Noored maksavad 80 krooni. Muidugi - igal pool ei jõuta käia, kuid osavõtumaksu tingib, et üritus korralikult läbi viia. Iga osavõtja saab särgi, juba ainuüksi selle pärast tullakse. Usume, et suudame osavõtumaksu hoida mõistlikkuse piirides, samas ei saa me korraldajaid klubisid, kes tahavad kulud tagasi saada, päris miinustesse lasta.

Mustvee etapil tegi elevust, et tüdrukud mängisid edukalt poistega. Oli see esimene kord, kui tüdrukud poistele konkurentsi pakkusid?

Tüdrukud oleksid võinud omavahel mängida, kuid nad olid nii väge täis, et tahtsid poistega mängida. Lõbus oli vaadata, kuidas poisid endast natuke pikemate tüdrukutega vaeva nägid.Tüdrukud tulid poiste hulgas teiseks! See oli esimest korda, kuid miks mitte koos mängida. Mõlemad osapooled olid nõus.

Tänavakorvpallist teeb ülevaateid TV3, kuid kas korraldajaid teeb veidi nõutuks, et kirjutav ajakirjandus nähtust peaaegu ei kajasta? Kas pressi huvi peaks olema suurem?

On tekkinud jah olukord, et TV3 on meil abiks puhtalt seepärast, et nii saame oma rahaasjad korda. Hea, et TV3 näitab - võitnud noored saavad kodustele lehvitada. Sportnetis on tulemused üleval, usun, et info saadakse kätte. Alati on muidugi teretulnud, kui ala rohkem kajastatakse. Tänavakorvpall on korvpalli propageeriv üritus. Korvpall peaks olema Eestis spordiala number üks.

Tänavakorvpalli sari on propagandaüritus, aga kindlasti ka kutse teha tervisesporti.

Meie mõte pole sugugi teha tast võistlus.Tänavakorvpall on puhtalt suvine vaba aja üritus - meil on võistkondi, kes käivad igal turniiril. Nad sõidavad paar päeva enne mänge kodunt välja, külastavad linna vaatamisväärsusi, ööbivad. Püüame ära hoida, et läheb mõisa peale mängimiseks. Pigem peaks see olema suvine sõbralik kokkusaamine palliplatsil. Iseasi, et auhinnad, mille väärtus tänavu on kasvanud, on lumepall, mis veerema lükatud. Eesti inimesele on aga praegu siiski vaja ka präänikut. Soomes näiteks on nii, et võitjatele antakse ainult väike karikas ja soe käepigistus, ning sellega kõik lõpebki. Tähtis on, et kõigil on hea olla ja et kõik saaksid mängida korvpalli.

URMAS ESLON

Eesti tänavakorvpall 2000
1. 20. mail Keilas
2. 27. mail Tallinnas
3. 3. juunil Viljandis
4. 17. juunil Pärnus
5. 24. juunil Tartus
6. 1. juulil Võrus
7. 8. juulil Kärdlas
8. 15. juulil Paides
9. 22. juulil Mustvees
10. 29. juulil Kuressaares
11. 5. aug. Antslas
12. aug. Haapsalus
19. aug. Rakveres
26. aug. Raplas

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi