Uudis
Laser-teraapia herpese vastu

Päike paistab, nädalalõpp või puhkus läheneb - ja äkki, just nimelt hakkab huultes midagi näpistama, sügelema ja põletama. Jälle ohatis! Mõned tunnid hiljem ilmuvad huultele läbipaistva vedelikuga täidetud villikesed. Viimased paranevad küll 8-10 päeva pärast nähtavate tagajärgedeta. Ent asjaosalised teavad, kui ebameeldivad ja valulikud nad on.

Nüüd on Saksamaal käibel herpese vastu uus ravi: laser-teraapia. Seda viib läbi hamba- või nahaarst. Tulemus: napilt üks minut kiiritust nn "terava-laseriga", millest piisab esialgseks eduks. "Paljud patsiendid tajuvad mõne minuti järel selget leevendust oma vaevustele," ütleb hambaarst dr Manfred Bote. Põhjus: laser-energia surmab paljud herpesviirused. Nii tervistuvad villikesed juba 3-4 päeva pärast.

Laser-ravi on parem kasutada siis, kui herpes alles algab või on algstaadiumis. Narkoos ei ole vajalik, laser pole tuntav. Pärast kiiritust on näha punetust, mis enamikel kaob mõne tunni järel.

Uue teraapia hea külg: haiguse taaspuhkemist esineb 10 korda harvem kui tavaliselt. Juhul, kui kordub - võib laserit veel kord kasutada.

Nõuanne: kes herpese viirust endas kannavad, peaksid suvel tugevat päikesekiirgust vältima, et mitte teda "äratada". Kaitske huuli kreemi või huulepulgaga (valguskaitsefaktoriga vähemalt 20).

Teraapia laseriga kestab ainult minuti. Patsient kannab kiirituse vastu kaitseprille, huultes on tunda ainult kerget soojust.

Suurendatud rakk
Ravi läbiviimisel läbib laser-kiir (kõrval) rakkude ülemised nahakihid (pildil läbilõikes) ja surmab herpese-viirusest tabandunud naharakud (punased).

Välisajakirjandusest AILI MERISTO

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi