Iga päev on südame päev

Mu süda aimab halba. Nii öeldakse, kui teab-kust nagu tuulega on vuhisenud kohale tunne, et midagi on pahasti. Mis täpselt, ei oska ära arvata, ja see teadmatus lisab veelgi ärevust.

Süda on raske, nagu lasuks tal koorem.

Kui midagi halba on silmnähtavalt juba teoksil ja me oleme sellega juba n.ö rinnutsi, siis on südamega paraku nii, et ta kripeldab, valutab, jukerdab. Ööd- päevad ringlevad peas mustad mõtted. Varsti tunneb valuleja torkeid ka süda- mes.

Südamega seotakse kõiki emotsioone, need oleksid kui otseühenduses selle punase kämbuga, mis tuksub. Ja tuksub kuuldavaltki, kui hinges suurem se- gadus. Seda tuksumist on kindlasti kõik meist kuulatlenud.

Südameasjad saadavad inimest läbi elu. See on paratamatus. Ikka võetakse ebakõlasid südamesse, ja neid ebasid kogub elu jooksul suure portsu. Ime siis, et süda haigeks ei jää. Ime, et ta mõnel jääb.

Seda, kui kiiresti kasvab halb ja kui palju takistusi on alati meie õnnele, on ko- genud meist igaüks. Ja kui teisiti näeb elu välja pärast 50 aastat... Sest kui kaugel sageli tunnetatakse end veel sellest kõigest, mida olime lootnud.

Ja see rutiin, igapäevasus, alaline korduv olukord, kas ei aja see kõik südame pahaks?

Ja mida kõike veel. Planeet maa supleb ju suisa võimsates elektri-, magnet- ja kosmilise kiirguse väljades. Ühtepuhku selgub uusi fakte, kuidas need mõjuta- vad elusorganisme. Võib-olla on süda vahel nõrk just niisuguste nüansside tõt- tu.

Terviselehe lugejad jälgivad väga hoolega meie lehes ilmuvaid magnetpäevi, tundub, et usk neisse ja huvi nende vastu on suur. Sellest annavad märku ar- vukad telefonikõned ja vihjed interneti kaudu. Horoskoop ei paku pooltki nii palju pinget.

Kord, kui lehte sattusid eelmise kuu magnetpäevad, oli kurjustajaid ootamatult palju. Järelikult seatakse oma samme suuresti magnetpäevade järgi. Ja kui nii suudetakse oma tervist rohkem säästa, seegi hea. Teadmine ja usk üksi juba pakuvad südamerahu.

Tänases lehes on ohtralt ruumi antud südamele. Eesti Südameliit varus- tas meid väärtuslike materjalidega, kuidas elada, et süda haigeks ei jääks. Ehkki see kõik on paisatud lehte seoses maailmas toimuva süda- mepäevaga, peaks olema selge, et süda vajab hoolt iga päev. Iga päev on südame päev.

Pahatihti on nii, me teame küll, kuidas on tervislikum elada. Teame, mida oleks etem süüa. Me ei kahtle, et peame rohkem liikuma, samuti oleme kursis, mida tuleks tegemata jätta — suitsetamine, alkohol jne., kuid me ei suuda end lahti rebida harjumuslikust eluviisist. Ikka lükkame plaanitut edasi. Homme…

Nii elatakse ka surmaga arvestamata, kuigi teatakse, et ühel päeval tuleb sur- ra.

Inimesele pole antud korduvalt elada. Kunagi ei saa alustada uut elu eelmise elu kogemustega. Kui saaks, ehk oleksime ka targemad. Kogenematus kui ini- mese olukorra üks omadusi seab samuti meie väärt mõtetele ja plaanidele pii- rid. Alles siis, kui elame üle rängema terviseprohmaka, hakkab punane tuli meie teadvuses vilkuma. Sinnamaani lükkub iga kavatsetav “Ole terve” projekt taas järgmisesse hooaega.

Mida öelda veel? Ei tahaks lõpetada pessimistlikult, sest eks ole igas meis vaatamata muredele ka suur annus optimismi ja lootusi, palju sellist, mis hinge helendab. Sestap püüdkemgi ignoreerida hirmsaid aegu ning keskenduda headele. Lohutuseks on seegi, et kui ühelt poolt midagi kaotad, siis teiselt poolt jällegi võidad. Ja eks ole ju meie võimuses rohkem elada ja vähem iga- vust tunda.

Jäägu meie hinged valgeks ja südamed punaseks.

SILLE MAKSIMOV

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi