Mungad soovitavad

Alla! Kävely rauhoittaa mielen
Kävely Uutiset 1997, UKK-Instituut

"Ma ei loobu kõndimisest, sest see pakub mulle rõõmu. Sellest on pärit minu parimad mõtted. Ei tea ühtegi rasket muret, mis kõndides ei kaoks." Kierkegaard

Teatakse, et kõndimine rahustab. Hõivatud inimest kõnd rohkem rahustada kui vaikuses istumine. Kõndimine, liikvelolek võib saada ka mõtisklemise vahendiks. Kõndides on kergem mõtteist ülearust välja tõrjuda. Kõndimine vormib inimese hinge ja keha. Kõndimise meditatiivset mõju on tuntud kogu inimkonna ajaloos. Juba kloostriühiskonnas elanud munkade kirjatöödest võime leida viiteid kõndimise ja mediteerimise kohta.

Munkade sisemine tee

Üks munkade kõndimisse süüvinud isik on tõdenud, et kõndides ollakse pidevas liikumises ja see võib panna liikvele ka inimese sisemuse.

"Kõndides jõuan oma tõelise olemuseni, oma sügavaima sisemuseni, oma tuumani. See, mida teised inimesed minust mõtlevad, kaotab tähtsuse, variseb maha koos sammudega. Kõndides pöördun endasse, leian tee jumala, iseenese jumala, oma elu jumala juurde... Olen alati teel."

Jalgade pidev liikumine, kokkupuude maaga ja sellest irdumine võimaldab pingel leevenduda. Kui teadvustad oma samme, kaob pinge kehast-hingest ning kannatused hajuvad. Mungad on juba kaua aega soovitanud - välja kõndima minna, kui rasked mõtted ängistavad, eriti siis, kui mõtete veeretamine kasu ei too.

Kuidas tegelda mediteeriva kõndimisega?

  • Suhtu kõndimisse tõsimeeli kui mõtisklusse; proovi kõndida teadlikult ja keskenduda sellele, mida teed. Kõndimist pole vaja täita uue mõttesisuga, kõndimine ise ongi mõtisklus.
  • Võid eeskujuks võtta kloostriühiskonnas elanud mungad, kes kõndides kordasid üht-sama sõna. Viimane võis olla võetud päeva psalmist või piiblist, millele nad kõndides mõtlesid ning nõnda oma kõndimise sügavama sisuga täitsid.
  • Toimi samuti, nagu eespool õpetati, ning tuleta meelde piibli lugu. Piibel sisaldab palju lugusid teelolekust.
  • Kõnni mõtiskledes, ühenda kehaline ja vaimne pingutus. Mõtle, mida tähendavad näit. sõnad tee, olla teel, palverändur, võõras ja muulane? Mida ütleb piibli sõna ja lugu sinule ja sinu elule.

Leitud arusaamad ei jää mitte ainult mõistuse tasemele, vaid valguvad kõndides-mõtiskledes kehasse. Arusaam sünnib kogemusest. Kõndimine, mõtisklus ühineb tegevuse, teadmise ja kogemusega. See seob vaimu ja keha. Kõndimises on elu maitset ja mõtet.

PERTTI REPO,
teoloogia litsentsiaat

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi