Naistenõges õitseb kauem kui meliss

Seekord räägin naistenõgesest, mida sageli peetakse melissiks. Noored taimed ongi nii välimuselt kui maitselt ja lõhnalt sarnased. Selle taime päritolu kuulub samuti Kreekamaale, kuid metsikuna on ta levinud lõunariikides. Põhjamaades kuulub ta ikkagi aiakultuuride hulka. Naistenõges on 40-50cm kõrgune, tugeva varre ja fertiilsete harudega mitmeaastane rohttaim. Lehed on kolmnurkjasmunajad, täkilise kuni saagja servaga, kogu taim on kaetud lühikeste pehmete karvadega. Õied on kobaras varre ja harude tipus, määrdunudvalged. Õitseb kauem kui meliss, veel septembriski. Naistenõges paljuneb isekülvi teel, mis ei juhtu melissiga. Kultuurtaimena kasvatatakse sidruni lõhna ja maitsega vormi. Kuna meliss on tundlik tugevate külmade suhtes, siis seda enamasti pole vaja karta naistenõgest kasvatades.

Biokeemiline kooslus

on veidi erinev melissist ja seepärast ravitoimegi kõiges pole sarnane. Sisaldab 0,2-0,4% eeterlikke õlisid, mille koostisse kuulub karvakrool, geraniool, tsitraal, limoneen, tsitronellool, nepetool ja tümool. Eeterlikud õlid annavad noorele taimele roosi lõhna, mis taime vananedes asendub sidrunilõhnaga, mõnedel taimedel on mündilõhn. Õitsemise ajal muutub lõhn ebameeldivaks ja maitse ning raviomadused muunduvad.

Raviomadused on taimel analoogsed melissiga, mis puudutavad tema rahustavat toimet. Ka seedeelundite katarri ja hingamisteede haigustel on edukalt kasutatav. Sidrunimelissi raviomadusteni loomulikult naistenõges ei küüni. Lehti ja õisi kogutakse enne õitsemist, tarvitatakse värskena ja kuivatatult, vähem sügavkülmutatult. Naistenõgese seemned valmivad meie oludes hästi, seega tuleks neid koguda ja külvata uuesti 3a tagant, sest vana puitunud juurestik ei kasvata noori mahlakaid võrseid. Ta on väga hea kiire kasvuga taim ja annab saaki 3-4 korda suve jooksul. Korjatakse mitte üksnes lehti vaid ürdina 1/3 ulatuses (alumistelt okstelt terved lehed). Kuna ta on meeldiva aroomiga taim, siis sobib ta pea kõikidesse teesegudesse ja samuti iseseisvana. Sobib hästi kuumal ajal ka külma joogina.

Maitseainena kasutatakse nagu melissi. Toiduainetetööstuses lisatakse delikatesskastmetesse ja kalakonservidesse. Kuna naistenõges annab suurt saaki, tuleks kuivatatud lehtedest valmistada ka klorofüllijahu (võib koos kortslehe, nõgese jt taimedega), mida on mõnus kasutada küpsetistes, putrudes, vormiroogades.

AIVE LUIGELA

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi