Siberi katk on salalik tapja

Siberi katk ehk antraks on viimase aja kuum teema. Arvatakse, et antraks oli üks Egiptuse katkudest Moosese valitsemisaja lõpus. Vanad roomlased registreerisid mitmeid juhtumeid. Haigus sai nime kreekakeelsest sõnast süsi. Nimetus tuleb mustadest kärnadest, mis too haigus nahale jätab.

Oma loodulikus vormis on tegemist peamiselt loomade haigusega, mis levib inimestele harva ja mida ei anta pea kunagi edasi inimeselt inimesele. Inimese poolt töödelduna on antraksi bakterist saanud aga väga tõsiseltvõetav bakterioloogiline relv. Sõjaväelased peavad siberi katku bioloogilistest relvadest üheks kõige ohtlikumaks. Bioloogilise relva tootmine on aga väga kallis ja jõukohane vaid väga vähestele riikidele ning üldiselt karmi kontrolli all.

Atraksil on mitu vormi. Läbi aegade on kõige levinum siberi katku nahavorm. Katku tekitaja lähtekoht on maapind, kust spoorid võivad ringlusesse sattuda mõne looma kaudu. Inimene saab nakkuse haigelt loomalt või temast valmistatud toodetest (Eestis pole loomadel 7 a siberi katku leitud). Siberi katku nahavorm algab sügeleva mädase punniga nahal, mis laieneb mõnesentimeetriliseks haavandiks. Haavandile järgneb gripitaoline seisund. Saastunud liha söömine võib põhjustada siberi katku soolevormi. Mõlemal juhul saab abi antibiootikumidest. Sissehingatuna on siberi katk aga salalik ja efektiivne tapja. Kopsuvorm saavutab fataalse tulemuse juba kahe või kolme päevaga, laastates organismi sümptomitega, mis paistavad välja kui tavaline külmetushaigus.


Antraksisümptomid:

Esimesed sümptomid on nagu tavalisel gripil: palavik, valud ja kuiv köha, peatselt järgnevad sellele vererõhu tõus, paistetus, verejooks ja muud katastroofilised sümptomid.

Antraks tapab tavaliselt kolme päevaga pärast esimeste sümptomite ilmnemist.

Kas siberi katk on ravitav?

Seda on võimalik ravida antibiootikumide, näiteks Cipro või doksütsükliiniga veel enne sümptomite ilmnemist. Pärast sümptomite ilmnemist ravist tavaliselt abi ei ole, kuna bakterid jõuavad toota suures koguses toksiine. Antraksi vastu vaktsiini on piiratud koguses ning see on sõjaväe käsutuses.

DELFI Naisteleht

 

NB! Projekti "Tubakast Lahti" küsimustik tööandjatele
NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi