Terviseleht nr 35 - 10. oktoober 2006

Tule kontserdile ja võida!

Loosime välja 2 viiepäevast ravipaketti Pärnu taastusravikeskusesse Viiking kõigi vahel, kes ostavad pileti 12. oktoobril Estonia kontserdisaalis toimuvale Eesti Vähiliidu heategevuskontsertile "Üksteist peab hoidma"( vt www.cancer.ee) ning vormistavad hiljemalt 6. novembriks Terviselehe aastase tellimuse.
Loosimisel osalemiseks vormista aastane Terviselehe tellimus ja saada oma kontaktandmed (nimi, telefon, aadress) ning kontserdi pilet hiljemalt 6. novembriks Terviselehe toimetusele Pärnu mnt 67a, 10134 Tallinn.
Loosimises osalevad ka Terviselehe pikaaegsed otsekorralduslepingu alusel tellijad, kes saadavad toimetusele oma kontaktandmed ja kontserdi pileti.
Võitjatega võtame ühendust peale 14. novembrit.
Tellimisvõimalused: vt www.terviseleht.ee/tellimine.php
Lisainfo: (E-R 11-16) tel 6 279 267 või terviseleht@terviseleht.ee

Pühapäeval, 15.okt on Eesti naistel võimalik tipptreenerite Clément Deva ja Ronnie Handskemageri juhendamisel saada 2006 a aeroobikakuningannaks, kui Eesti Näituste Spordihallis peetaval AerobicFestil selgitatakse käesoleva aasta võitja.
Aeroobikapidu viiakse läbi samaaegselt rahvusvahelise messiga "Ilu Sõnum". Üritus algab laupäeval kell 10.30 non-stop aeroobikaga, kus võivad osaleda ka need aeroobikafännid, kes ei pretendeeri tiitlile, vaid soovivad lihtsalt väga heade treenerite juhendamisel liikumisest rõõmu tunda. Tunde viivad läbi Euroopa tipptreenerid – Clément Deva Prantsusmaalt ja Ronnie Handskemager Taanist. Lisaks astuvad üles Silja Siller Taanist ja Tiina-Mai Ott Soomest ning vabariigi parimad aeroobikatreenerid Riina Suhotskaja, Kaja Tuisk, Rainer Rebane jt.
Korraldab Eesti Võimlemisliit

Lümfoomipäev 14. oktoobril kell 14-17
Tallinna Õpetajate Majas, Raekoja Plats 14

Sel aastal tähistame esmakordselt Eestis lümfoomipatsientidele pühendatud päeva, kuhu on oodatud lümfoomihaiged, hematoloogid ja hematoloogia õed.
Päeva eesmärgiks on kokku kutsuda juba tervenenud ja ka praegu ravi saavaid lümfoomipatsiente, et pakkuda võimalust kogemuste jagamiseks. Eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust sellest tõsisest, aga ravitavast haigusest. Järjest enam lümfoomipatsiente terveneb tänu tänapäevastele ravivõimalustele. Loodame, et selline üritus annab endistele ja praegustele haigetele tuge.
Üritus on plaanitud kell 14-17. Pakume suupisteid, muusikat mängib ansambel "Smile". Psühholoog Reet Jaanus tuleb rääkima kunstiteraapiast. Kohapeal on ka kunstnik lõuendiga, igaüks saab kätt harjutada.
Oma osavõtust palume eelnevalt teada anda: tel 6 112 401 või haeli.savason@roche.com.

15.oktoobril kell 15 vaata ETVs eesnäärmevähi temaatikat käsitlevat filmi "Mehe teine süda".

Meeste tervisele pühendatud vähinädala üritused 9.-15.oktoober

Esmaspäevast kuni reedeni tasuta vastuvõtud ja uuringud vanematele (soovitavalt 50-65aastastele) meestele Meestekliiniku Tartu (Puusepa 1a) ja Tallinna keskustes (Gonsiori 3). Registreerimine meestekliinik@kliinikum.ee või 7 319 100 (Tartus) ja 53 318 008 (Tallinnas).
Meestekliiniku arstide väljasõidukonsultatsioonid:
Neljapäeval, 12. okt – Dr Kristo Ausmees: kl 9-12 Otepää tervisekeskuses, kl 13-15 Helme perearstikeskuses, Dr Olev Poolamets kl 9-13 Lihula perearstikeskuses
Reedel, 13. okt – Dr Margus Punab: kl 9-11 Värska perearstikeskuses, kl 13-16 Räpina Haiglas
Dr Kristo Ausmees: 9-12 Kilingi-Nõmme perearstikeskuses, kl 13-15.30 Abja-Paluoja perearstikeskuses
Täpsemat infot küsi meestekliinik@kliinikum.ee
Meeste tervisenädala läbiviimist toetavad: Eesti Vähiliit, DPC Estonia, Eli Lilly, Pfizer, GlaxoSmithKline, Schering

Mehe teine süda

Traditsiooniliselt on tervisest rääkides harjutud kõnelema südamest, kopsudest, psüühikast jne. Sageli kiputakse aga vältima vöökohast allapoole jäävaid muresid. Samas võib julgelt öelda, et väga suur osa krooniliselt kulgevatest meeste haigustest on seotud just selle regiooniga ja just eesnäärmega.
Margus Punab
Eesti Vähiliidu broshüüri materjalide avaldamist jätkame ka edaspidi.

Õige toitumine kasvajate korral

Kasvajad ei moodustu kehas järsku, kui ootamatu ka poleks haiguse avastamine. See haiguslik protsess võib mõnel olla üsnagi pikk kestva depressiooni, ebaloomuliku eluviisi ja ka vale toitumise tagajärg. Kindel on, kui juba haigus avastatud, siis õige toit toetab ravi.
AIVE LUIGELA, toitumisspetsialist

UUDISED

-- Newcastle'i Ülikooli teadlased avaldasid mainekas teadusajakirjas uuringu tulemused, mis kinnitavad, et meile kõigile teada-tuntud ravimil võib olla asja ka vähivastasesse sõtta. Tegemist on atsetüülsalitsüülhappega (aspiriin). Allikad: Journal of the Federation of American, Societies for Experimental Biology
-- USA on võidukas tubakavastases lahingus. Sigarettide müük on langenud viimase 54 aasta madalaimale tasemele.
-- Kanadalased on kokku arvutanud kahjud, mis põhjustatud erinevatest sõltuvusainetest. Kokku on nad saanud summaks 40 miljardit dollarit aastas! Iga kanadalase kohta teeb see 1300 dollarit e 16000 kr. Suurima kulutuste “panuse” annab tubakas – 17 miljardit, alkohol röövib 14,6 ja illegaalsed narkootikumid 8,2 miljardit dollarit. Kanadas on u 20% intensiivraviks mõeldud haiglakohtadest hõivatud tubakast, alkoholist ja illegaalsetest narkootikumidest põhjustatud probleemide raviks.

Neli päeva nädalas mees käevangus

LIA LINK töötab Põhja-Eesti Pimedate Ühingus nägemispuudega inimese isikliku abistajana. Abistaja teenust saavad ligemale viiskümmend inimest, Lia klient on Aleksander Vassenin.
"Mul on kolm täiskasvanud last ja neli lapselast, kõik head ja minust hoolivad inimesed. Füüsilist tööd ma silmade tõttu enam teha ei saaks. Olen praeguse tööga väga rahul ja naudin seda, et saan kellelegi vajalik olla."

JUTA ÜTS
Järgmises Terviselehes intervjuu Aleksander Vasseniniga.

VAIMSE TERVISE PÄEVALE PÜHENDATUD ÜRITUSTE AJAKAVA

Flavonoidid vähi ravis

1990ndatel ja 2001.aastal uuriti põhjalikult antioksüdantide, flavonoidide ja resveratroli toimet pahaloomulistele kasvajatele, ateroskleroosile ja teistele südame ja veresoonkonna haigustele. Loe edasi...

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia kliiniku arstide ja õdede telefonikonsultatsioonide ajad vähinädalal

Mammograafiast Sulev Ulbiga

Millises vanuses naine peab minema mammograafilisele uuringule?
mammograafilisele uuringule saab ka saatekirjata?
Kui palju maksab uuring? Loe edasi...

Selle nädala Terviselehe trükitud väljaandest leiate lisaks järgmised teemad

  • Mis inime ma enam olen URMAS ESLON
  • Mahlane sügispirukas JUTA ÜTS
  • Kohupiima-ploomikarask JUTA ÜTS
  • Põlduba muu aiakraamiga JUTA ÜTS
  • Pannkoogid õunaga JUTA ÜTS
  • Vaikne tipust taandumine URMAS ESLON

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi