Terviseleht nr 10 - 11. märts 2008

Ravimite jäägid joogivees

USAs avastati Associated Pressi tehtud viiekuise uurimuse järel, et ligi 40 miljonit USA kodanikku on joonud ravimijääke sisaldavat vett. Ravimijäägid on ringlema pääsenud muidugi inimeste enda tegevuse tulemusena... Kuid need pole ainult inimeste ravimid - osa ainetest on kasutusel loomade ravimisel.
AP/MNT

Kõrge vererõhu vaktsiin

Kõrgenenud vererõhu vastane vaktsiin on katsetes üles näidanud oma võimet alandada vererõhku. Katsed on tehtud 72 kõrgenenud vererõhuga, muidu terve vabatahtlikuga. Ohtlikke kõrvaltoimeid ei täheldatud. Katsetustega tegelevad Cytos Biotechnology ning Šveitsi ja Saksamaa ülikoolid. Vaktsiin on mõeldud pidurdama vere-rõhu järsku kõrgenemist hommikul.
Nüüd peaksid järgnema laiaulatuslikumad katsetused.
MNT

Ravimite turumaht 2 666 miljonit krooni

Inimestel kasutamiseks mõeldud ravimite turumaht Eestis 2007. aastal hulgimüügihindades oli 2666 miljonit krooni, mis on 17,9% võrra suurem võrreldes 2006. aastaga.
Allikas: Ravimiamet

Maa aasta avatud

Rahvusvaheline Maa Aasta ürituste sari Eestis algas mitmetele geoteadustele ja ühiskonna vajadustele pühendatud üritustega 2007. aastal. Märkimisväärsemaks viimaste seas oli Euroopa Geoloogia Seltside konverents Tallinnas möödunud aasta septembris, mis oli organiseeritud Eesti Geoloogia Seltsi ja TTÜ Geoloogia Instituudi poolt. Lähitulevikus toimuvad Maa aastale pühendatud tegevused nii Tallinnas kui Tartus, sealhulgas Maa aasta ametlik avaüritus 18. märtsil algusega kl 11.00 Tartu Ülikooli aulas. Päev varem, 17. märtsil toimub Rahvusraamatu-kogus Tallinnas TTÜ Geoloogia Instituudi ja Looduse Omnibussi poolt korraldatud Maa Aasta eelõhtu seminar algusega kell 18.00, kus räägitakse Maa-teadustest ja tutvustakse ning jagatakse laiali geoturismi projekti raames valminud raamatukesi ja DVD-sid. Eesti Teaduste Akadeemia juurde loodud Planeet Maa Aasta Eesti orgkomiteed juhib Prof. Tõnu Meidla, aseesimehana Prof. Alvar Soesoo, teavitusprogrammi koordineerib Dr. Ivar Puura. Lisainfot saab: www.planeetmaa.org
Eesti on väike riik ning jätkuvalt on levinud arusaam, et meisse ei puutu ei Indoneesias toimunud maavärinad, vulkaanipursked, Vaikse ookeani orkaanid ega Euroopa üleujutused. See ei ole kindlasti adekvaatne tõlgendus, kuna Maa majandus ja keskkond on seotud ja iga katastroof omab mitmeid pika perioodiga järelmõjusid.
Valmisolek suurte muutustega toimetulekuks nii igapäevases elukeskkonnas kui ka seotud majandusja sotsiaalsfääris on praegu saamas riigi tegeliku edukuse näitajaks.
Alvar Soesoo,
TTÜ geoloogia instituudi direktor/teadus.ee

Buffet loobus tuumast

28. jaanuaril teatas tuumaenergiafirma MidAmerican, et loobub plaanist luua Idaho osariiki Payette maakonda uus tuumajaam. Firma tõi põhjuseks tuumaenergiaga seotud kehvi majandamisvõimalusi.
MidAmericani põhiomanik on üleilmse tuntusega investor Warren Buffet. MidAmericani peamine finantseering pidi tulemagi Buffeti ettevõttest Berkshire/Hathaway.
Tegemist on n-ö uue tuumaajastu ühe suurima loobumisega tuumaenergiainvesteeringust.
Tuumaenergeetikaga on seotud erinevaid lootusi ja investeerimishuviliste poolt veel 3–4 aastat tagasi teatatud kapitalikulud on tänaseks kasvanud 3–4kordseks.
MidAmrican Nuclear Energy Co president Bill Fehrman teatas oma kirjas Payette maakonnale, põhjendades uue jaama ehitamisest loobumist, järgmist:
"Tarbijad ootavad eelkõige mõistlikku energiahinda ning tasuvusuuring näitab, et seda ei pruugi praegusel hetkel sugugi saavutada."

MidAmerican Energy
Holding'ile kuulub ühtekokku 20 GW võimsuses energiatootmisüksusi (ehk tegu on Eesti Energiast 10 korda suurema ettevõttega). Ettevõttel on 6,9 miljonit klienti, kellele tarnitakse nii elektrit kui maagaasi üleilma.
Sellised uudised tulevad siis teistpoolt lompi ... oludest, kus süsihappegaasi kvoodid ei tõsta fossiilelektri hinda sedavõrd kui Euroopas ja ometi ollakse olukorras, kus Eesti Energiast 10 korda suurem ettevõte loobub tuumajaama ehitamisest puht majanduslikel kaalutlustel.
Asjaolu, et täna maailmas jätkuvalt tuumajaamu ehitatakse on paljuski seotud asjaoluga, et need ehitamisotsused on tehtud ammu enne kui tuumatehnoloogia kallinemise teele asus.
Võtkem või soomlaste Olki-luoto reaktori näide. Nende "õnn" on muidugi ka selles, et kõrgem hind on lepingute tõttu tootja kanda.
Kuid kui see hind olude tõttu ka liiga kõrgeks tõuseb, leiab tootja võimaluse sellest loobuda või siis oma kaotus järgmiste tellijate ... näiteks eestlaste ... lepinguga tagasi teha.
http://marekstrandberg.blogspot.com

Külmim talvekuu oli november

November on olnud seni selle talve kõige talvisem kuu, kui oli kõige rohkem miinuskraadidega päevi.
Novembris oli Tallinnas 11 ja Tartus 16 päeva, mil keskmine õhutemperatuur oli null kraadi või alla selle. Detsembris oli Tallinnas selliseid päevi 5 ja Tartus 10, jaanuaris mõlemas 14 ning veebruaris vastavalt Tallinnas 6 ja Tartus 9.
Tänavuse talve külmarekord pärineb 5. jaanuarist, kui nii Tartus kui ka Võrus langes õhutemperatuur 16,8 külmakraadini.
www.aiandus.ee/Uudistaja

Liblikas mäletab tõugu elu

Liblikas erineb röövikust nagu päev ööst. Kuid selgub siiski, et täiskasvanud liblikas suudab midagi õppida ka oma rööviku- või tõuguaegsest elust. Georgetowni ülikooli teadlased leidsid, et ühe tubakakahjuri Manduca sexta röövikuid saab õpetada vältima erinevaid ja ohtlikuna tunduvaid lõhnu. Kui liblikad koorusid, siis selgus, et nemadki väldivad neidsamu lõhnu. Sellega on lahendatud ammune vaidlusalune küsimus. Rööviku mälu säilib liblikas vähemalt osaliselt, ehkki väli-muselt üks ei meenuta teist. Selgus seegi, et noored tõugud oma mälu edasi ai andnud, küll aga vanemad, nukkumise-eelsed tõugud.
Allikas: AlphaGalileo/teadus.ee

Missugune oled Sina

Mõnikord ei jõua õieti mõeldagi - nii kiire näib elu olevat. Mõelda, milline olen ma ise ja mida arvavad teised minusugused maailma asjadest ja endast. Pakume teile võimalust vaadata, kuipalju teie ja teiste arvamused kokku lähevad. Olete te rohkem sarnane lätlaste, leedulannade või hoopis Atlandi-taguste naistega? Selles Terviselehes on ära trükitud rahvusvahelise uurimuse küsimustik. Saab enda seisukohti ja tundeid teiste rahvaste omadega võrrelda.

Stress ja skisofreenia

Taani teadlaste sõnul on skisofreenia risk suurem neil, kelle emad raseduse ajal kogenud suuri
Allikas: Delfi

Vissarioni kogukond

Vissarion (kodanikunimega Sergei Torop; sünd 1961 Krasnodaris) on Vene müstik, Viimase Testamendi Kiriku juht. Pärast sõjaväeteenistust asus ta elama Minussinskisse. Töötas liikluspolitseinikuna, kuni 1989 kaotas töö.
Aastal 1991 "sündis uuesti" Vissarionina, tagasitulnud Jeesuse Kristusena.
Tema usundis on Vene Õigeusu Kiriku elemendid ühendatud budismi, apokalüptilisuse, kollektivismi ja ökoloogiliste väärtustega. Vissarioni järgijad elavad Lõuna-Siberis Krasnojarski krai Kuragino rajoonis. Umbes 5000 järgijat elab 30 külas. Jüngrid järgivad rangeid reegleid. Suitsetamine ja alkoholi tarvitamine on keelatud. Raha on põlu all. Viimase Testamendi Kiriku eesmärk on ühendada kõik usundid.
Jätkub Terviselehes.

Hemorroidi eemaldamine kahes osas

Hemorroidid on üks levinumaid terviseprobleeme. Mitte asjatult ei ole see termin isegi igapäevases suhtluses väga levinud kui sünonüüm tüütu, tülika, vastiku, ebameeldiva olukorra, asja või isegi inimese kohta.
Loe edasi trükitud Terviselehest.
Kirurg VLADIMIR VOSKANJAN
Sadama Medicum

Sümptomid

 • Heleda vere eritus soole tühjendamisel
 • Väljavõlvumused päraku piirkonnas soole tühjendamisel
 • Sügelus, valulik komu päraku piirkonnas, valu
Millest alustada
Alustada tuleks hemorroidide teket soodustavate tegurite toime vähendamisest.
 • Istuva ameti korral liikuge iga tunni järel 5 minutit. Vahetage toolil istudes asendit, et ära hoida otsest survet pärasoolele.
 • Kui tekib kõhulahtisus või -kinnisus, ravige neid.
 • Ärge kasutage tualetti lugemiskohana. Kui soole tühjendamisele kulub üle 3–5 minuti, tuleks kaaluda sooletegevust kiirendavate ravimite kasutamist.
 • Sööge kolm korda päevas: sagedased söögikorrad tagavad soolestiku normaalse liikumise.
 • Jooge rohkelt vett ja ärge liialdage alkoholi ja kofeiini sisaldavate jookidega.
 • Liikuge võimalikult palju.
Kui hemorroidide teket soodustavad tegurid on võimaluse piires vähendatud, siis hakake tegelema raviga.
 • Istevannid soojas vees 10–15 minutit 2–3 korda päevas leevendavad vaevusi.
 • Tugeva valu korral on vajalikud valuvaigistid.
 • Kipitustunde ja sügeluse leevendamiseks on tõhusad pärasoole küünlad ja salvid.
 • Pärast soole tühjendamist on oluline päraku piirkonna pesemine sooja veega ja ettevaatlik kuivatamine.
Selline ravi ei ravi küll hemorroide välja – nad võivad taanduda, kuid mitte täiesti kaduda. Kui edaspidi haigussümptomeid ei esine, siis võib selline ravi olla ka piisav.

Taimsed vahendid
Nendega saab kontrolli all hoida väiksemaid/varasema staadiumi hemorroide. Abi on saadud erinevatest taimedest, mis aitavad tugevdada veresoonte seinu, vähendada põletikku, vältida kõhukinnisust.
Tänapäeval kasutatav kirurgiline ravi:

 • Milligani operatsioon – aastakümneid valitsenud meetod kätkeb endas hemorroidaalse koe eemaldamist kääride, elektrinoa või ultraheli skalpelliga. Nim. ka "lahtiseks" meetodiks, kuna limaskesta haavad jäetakse lahti. Tehakse reeglina spinaal-anesteesias (vaigistab valu vaid alakehas) ja periood pärast operatsiooni on suhteliselt valulik. Rakendatav hemorroidide mistahes staadiumis. Esineb hulgaliselt tüsistusi.
 • Lateks-ligatuurid – viimasel aastakümnel suurt populaarsust võitnud meetod. Paraku ei saa seda kasutada suurte hemorroidide puhul.
 • Vere hüübimiseks süstitakse sklerosanti – tekib steriilne põletik. Operatsioonijärgne aeg võib olla veidi valulikum kui ligatuuri puhul, protseduuri käigus esineb tüsistusi – pärasoole vigastused jms.
 • HAL ehk hemorroidi arteri ligeerimine. Hemorroidi arter õmmeldakse kinni. Sellega katkestatakse vereringe ja hemorroid taandub ajapikku. Headeks külgedeks on tõhusus nii väliste kui ka sisemiste hemorroidide ravis. Lisaks sellele saab õmblusega "tõsta" pärasoole limaskesta, mis on sageli alla vajunud. Operatsioon tehakse tavaliselt päevakirurgias spinaal- või kohaliku tuimestusega, tööle võib minna kasvõi järgmisel päeval.

Sobiva meetodi valikuks on muidugi vaja külastada proktoloogi, kes otsustab, kas operatsiooni on vaja või mitte.
Allikad: TÜ Kliinikum, TL 4.09.2007

40+ naised vanusest ja ilust

Ülemaailmse kampaania "Pro-age" (Positiivselt vananemisest) raames viis Dove Balti riikides läbi Interneti-küsitluse, saamaks teada, millised on 40-60-aastaste naiste mõtted seoses oma vanuse ja iluga. Selgus, et sarnaselt rahvusvahelise uuringu tulemustega ei jaga Baltikumi naised paljusid ühiskonnas valitsevaid vanusega seotud stereotüüpe, samuti ilmnesid mitmed huvitavad erinevused Eesti, Läti ja Leedu naiste vahel.

Kasulik raamat igasse kööki
JUTA ÜTS
Just sel pühapäeval, kui mul oli lahjumisplaan keedetud porgandile ja kaalikale üle minna ning telekat vaadates võileiva asemel jääsalatit ja paprikat nabistada, tuli ette sõit Aive Luigela koju. Küsima küsimusi, mis meie tuntuima toidutundja ja toitumisfüsioloogi hiljuti ilmunud raamatut lugedes pähe tulid. Küsimusi pakub ju ainult tark raamat, kehvakese kohta pole midagi pärida.
Aga Aive oli küpsetanud täistera-odrajahust pannkoogitordi kohupiima, krevettide ja tilliga ning immutanud seda ülevust hapukoorega – ja veel teisegi tordi punapeedist ja kakaost vahukoorese katusega. Igati tervislikud koostisained, immutised välja arvatud. Küpsetaja ise: "Pühapäeval peaks siiski iga pere head ja paremat maitsma, mitte kahvli otsast kaloreid kokku lugema. Pühapäeva tuleb pühitseda rõõmsa täiskõhuga."
Loe edasi trükitud Terviselehest.

Selle nädala Terviselehe trükitud väljaandest leiate lisaks järgmised teemad

 • Ujulate vesi pole korras
 • Suhtlemise kasudest ALEKSANDER LAANE
 • Verekeskus ootab doonoreid Vene Teatrisse!
 • Arstid poodi MNT
 • Bakterite kasvukohtade arvukuse edetabel
 • Superallergiast saab lahti, Allergiat saab ravida!
 • Küsige arstidelt - Vastab dr Maire Vasar
 • JÄRJEJUTT, 10 - Akadeemik Nikolai Amossov MART RANDLANE
 • Nalja

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi