Terviseleht nr. 3, 24. jaanuar

Head musta draakoni aastat

Musta Draakoni aasta soosib andekaid ja aktiivseid. Jääral, Lõvil ja Amburil läheb hästi nii õnnemängudes kui isiklikus elus. Kaladel, Vähkidel, Skorpionidel pole aasta esimene pool rahaliselt väga rõõmustav, kuid teisega tehakse kõik tasa.Veevalajad, Kaksikud, Kaalud võivad olla rahulikud - vapustusi ei tule. Sõnn, Neitsi, Kaljukits peavad pingutama ning lahendama nii tööalaseid kui pereprobleeme.

Ülekaalulistele ja suitsetajatele operatsiooni ei tehta

Suurbritannias, Londonist põhja suunas jäävas Hertfordshire krahvkonnas ei pane perearstid ülekaalulisi ja suitsetavaid patsiente enne liigeste proteesimise operatsiooni järjekorda, kui patsient kaalu alandab ja suitsetamisest loobub.
Sama reegel kehtib ka sapipõie eemaldamise operatsiooni puhul.

Tubakas apteeki
Aleksander Laane

Tuntud poliitiku Liisa Pakosta laused tubaka müügist apteegis on põhjustanud omajagu elevust. Idee ise pole uus - mõnel pool maailmas on varem tubakat apteegis müüdud, kuid siis sellest loobutud. Uus aeg on vana mõtte taas lagedale toonud. Põhjus lihtne - kogu arenenud maailm otsib teed, kuidas tubakasõltuvuse haigusest vabaneda. Soome on seadnud eesmärgiks muutuda tubakavabaks riigiks ning koristanud tubakapakid lettidelt leti alla. Üleilmsest maksustamisest rääkimata. Island, mida Pakosta näiteks toob, mõtleb juba mõnda aega radikaalsele lahendusele - et tubakat saab ainult apteegist ja retseptiga. Kord oleks siis selline, et hakatuseks saadetakse tubakasõltlane nõustamisse ja teraapiasse - et sõltuvusest lahti saaks. Kui see ei aita, siis otsustavad arstid inimese sõltlaseks kuulutamise ning sellest hetkest peale saab inimene tubakat retseptiga ja ainult apteegist.

Olen isegi tubaka müügist apteegis rääkinud juba mõnda aega. Aktuaalseks muutus asi aga siis, kui üha rohkem hakati rääkima ravimite müügist poodides. Olen mitmeid kordi välja pakkunud, et oleks täiesti õiglane, kui koos ravimite poodijõudmisega jõuaks tubakatooted ja miks mitte ka alkohol apteeki. Viimane on muidugi nali, kuid pikemal mõtlemisel mitte päris võimatu...

Tubakatoodete apteegis müümisele on muidugi ka tõsiseid vastuväiteid. Eelkõige ja minu jaoks oluliseimad on eetikast ja moraalist lähtuvad argumendid. Apteegi tegevus on ikkagi tervise parandamisele suunatud ning asjade-ainete müük, mis tervist vaid kahjustavad, on loomulikult suure küsimärgiga tegevus. Teisalt jällegi on ka tubakasõltuvus haigus - täitsa haiguste klassifikatsioonis olemas. Tubakas, kui selle sõltuvuse ärajäämanähtusid leevendav aine, pole küll ravim, kuid ka metadoon, mida narkosõltlastele antakse, pole ju tegelikult ravim. Lisaks kerkib üles maksustamise küsimus - kui tubakas muutub seeläbi vähemalt osade sõltlaste jaoks mingil moel abistavaks aineks, siis pole ju selle maksustamisega asjad väga selged. Apteegis müüdava tubaka osas oleks aktsiisi rakendamine sellisel juhul küsimusi tekitav.

Mida siis teha? Ma arvan, et peaks silmas pidama lõpp-eesmärki. Ja analüüsida, kas tubaka müük sõltlastele apteegis võiks viia tubakatarvitamise vähenemisele. Jutt, et tubakaaktsiis riigi taskuid täidab, unustage ära. Aktsiis ei kata kaugeltki tubaka tekitatud kahjusid.

Kingi endale kindlustunne -
emakakaelavähk on ennetatav

Rahvusvahelisel vähiennetuse kongressil 2011. aastal Seoulis tõdeti, et maailma elanikkonna vananemisega kaasneb vähktõve juhtumite sagenemine. Sotsiaalmajanduslikke tagajärgi silmas pidades on selle haiguse vastu võitlemine väga oluline. Järjepideva ja eesmärgipärase ennetustööga on võimalik inimeste tervist oluliselt parandada.

23.-30.jaanuaril 2012 toimub rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal. Eesti Vähiliit, Eesti Haigekassa ja SA Vähi Sõeluuringud tähistavad emakakaelavähi ennetamise nädalat ka Eestis, et juhtida naiste aga ka avalikkuse ja meditsiinitöötajate tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Ka sellel aastal saadab Haigekassa naistele kutsed emakakaelavähi sõeluuringule. Kutsed saadetakse 1957, 1962, 1967, 1972, 1977 ja 1982 aastal sündinud ravikindlustatud naistele. Uuring on ravikindlustatud naistele TASUTA ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema.

Igal aastal saab Eestis 150-160 naist emakakaelavähi diagnoosi. Emakakaelavähki haigestuvad peamiselt nooremad naised. Enamik haigusjuhtudest diagnoositakse vanuses 30-50 aastat. See on vanus, kus naised käivad tööl, hoolitsevad perekonna eest või teevad mõlemat. Emakakaelavähi esinemissagedus Eestis ei vähene, viimastel aastatel on haigestumuskordaja alla 50-aastaste naiste hulgas tõusnud ligikaudu 10% ja on haigusjuhtude arvult naiste seas lausa teisel kohal. Vähieelne seisund võib kesta 10 kuni 25 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme.

Õigeaegselt avastatuna on see kergesti diagnoositav ja ravitav!
Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks on tähtis:

 • regulaarne kontroll naistearsti juures;
 • emakakaelavähi sõeluuringul osalemine (ka juhul kui on HPV vastu vaktsineeritud);
 • HPV kui peamise emakakaelavähi riskiteguri vastane vaktsineerimine enne suguelu algust (selle eest tasub inimene ise täies ulatuses);
 • sugulisel teel levivatest haigustest hoidumine.

Kampaanianädalal tutvustab Eesti Vähiliit avalikkusele ülemaailmset emakakaelavähi vastu võitlemise sümbolit Tarkuse Pärl. Tarkuse Pärli kampaania kutsuti ellu Euroopa Emakakaelavähi Assotsiatsiooni poolt 2007. aastal, et luua äratuntav sümbol, mida inimesed saavad rinnas kanda näidates sellega oma toetust emakakaelavähi ennetusele ja tõsta teadlikkust võimalike emakakaelavähi ennetusmeetodite suhtes.

Sõeluuring ja enne suguelu algust läbiviidud vaktsineerimine koos pakuvad parimat kaitset emakakaelavähi vastu. Just selle sõnumi edasikandmiseks on loodud emakakaelavähi ennetuse sümbol Tarkuse Pärl.

Lisainfot emakakaelavähi sõeluuringust Eestis leiad: www.haigekassa.ee/ennetus

Inimene ja kaitseala - kas koos või eraldi?

Läänemaa Omavalitsuste Liit korraldab 26. jaan. Haapsalu Kultuurikeskuses konverentsi „Inimene ja kaitseala“, et tekitada dialoog erinevate osapoolte vahel, jõudmaks ühistele arusaamadele, kuidas on võimalik kaitsealal elada ja tegutseda kõige paremal viisil ja keskkonda kahjustamata.

Läänemaa on üks kaitstumaid Eesti maakondi, mille kolmandik on erinevate tegutsemispiirangutega kaitsevööndid. Kaitsealade piirid lähiaastatel laienevad, mistõttu üha rohkem läänlasi puutuvad igapäevaselt kokku eritingimustega, mida kaitsealadel elamine ja töötamine kaasa toob. Aruteludest kujundab Läänemaa Omavalitsuste Liit seisukohad, et kaitsta läänlaste huve ja Läänemaa keskkonda. Avatakse ka Valeri Stšerbatõhi fotonäitus Läänemaa kiskjatest.

Tiit Koel (Läänemaa Omavalitsuste Liit) - Ülevaade Läänemaa kaitsealadest; Leelo Kukk (Keskkonnaamet) - Kaitsealade laienemine ; Aleksei Lotman - Kas kaitseala ahistab?; Aivar Kallas - Ettevõtlus kaitsealal; Tiit Randla - Inimese ja looduse suhted kaitsealal; Arutelu - Arendustegevuste võimalused kaitsealal. Arutelu viib läbi ja päeva modereerib Priit Adler (MTÜ Ökokratt). Korraldust toetab KIK . Konverentsist osavõtt eelregistreerimisega.

Info: Tiit Koel, Läänemaa Omavalitsuste Liit
tiit@lovl.ee, Tel 5567 3647

Liis Leitsalu-Moynihan:
Tulevik on geeniinfo rakendamises

JAAN LUKAS
Tartu Ülikooli Geenivaramu kümneaastast tegevusperioodi tutvustava trükise Estonian Genome Center 2001-2011 esikaanel hoiab noor ja kaunis naine käes geenikaarti.

See on teadusasutuse peaspetsialist Liis Leitsalu-Moynihan, kes ise ütleb selgituseks nii: “Raamatu jaoks tehti päris palju pilte. Kui lõpuks minu pilti kaanepildiks pakuti, siis ei hakanud keelama”.

Eesti Loomakaitse Selts
korraldab esmakordselt suure heategevuskontserdi

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) korraldab 4. veebruaril kell 19.00 Nokia Kontserdimajas suure heategevuskontserdi “Hea lugu ja hea tegu”, mille piletitulust luuakse toetusfond hättasattunud loomade abistamiseks. Kontserdi patroon on Maarja-Liis Ilus.

“Meil on hea meel, et esmakordselt saame annetajatele midagi head ja kvaliteetset vastu pakkuda - kontserdikülastaja saab unustamatu muusikaelamuse - hea loo,” teatas Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Evelyn Valtin. “Ühtlasi loodame läbi heategevuskontserdi teavitada inimesi loomakaitse olulisematest valupunktidest ja abistamisvõimalustest Eestis,” selgitas Valtin.

Maarjaga koos astuvad üles Tõnis Mägi, vennad Johansonid, Lenna, Liis Lemsalu, Chalice, Orelipoiss, Robirohi, Astrid Böning-Nõlvak, Olavi Kõrre, Liisi Koikson ja bänd, Ott Lepland ja Kärdla Laulupealinna koor. Kontserdi kunstiline juht on Astrid Böning-Nõlvak, lavakunstnik Mari-Ann Ahas ja õhtut juhib Märt Avandi. Etteastete vahel näidatakse videoklippe, mis tutvustavad loomakaitsevaldkonna teemasid ja Eesti Loomakaitse Seltsi ning teiste loomi abistavate organisatsioonide tegevust.

Kontserdile eelneb tänuüritus, mille raames tunnustab Eesti Loomakaitse Selts oma pikaajalisi toetajaid ja koostööpartnereid.

Kontserdi piletid on müügil Eesti Piletilevi müügipunktides ja Ticketpros.

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) on 2000. aastast tegutsev loomasõpru koondav mittetulundusühing, mille missiooniks on abi vajavate loomade heaolu tagamine, eluolu parandamine ja väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve korraldamise läbi. Seltsil on üle Eesti ligikaudu 500 liiget. ELS on mitmete rahvusvaheliste organisatsioonide liige ja koostööpartner.

Tania Selart, Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige
Heategevuskontserdi “Hea tegu ja hea lugu” üldkoordinaator

Mis määrab kõrge vanuse vaimuerksuse?

Miks püsib mõne inimese vaim värske ka elu lõpuaastatel, teine aga muutub varakult abituks ja lapselikuks? Edukas vananemises mängivad olulist rolli pärilikud tegurid, näitas ainulaadse Šotimaalt kogutud andmestiku analüüs.

India on poliomüeliidivaba

14. jaanuaril võis India tähistada olulist aastapäeva. Endises poliomüeliidi “epitsentris“ täitus aasta ilma ühegi poliomüeliidijuhtumita. Viimane juhtum registreeriti 13.jaanuaril 2011 ja patsiendiks oli 2aastane tüdruk.

Püsivalt on see haigus ennest sisse seadnud kolmes riigis: Pakistanis, Nigeerias ja Afganistaanis.

Vaktsineeri puukentsefaliidi vastu

2011. aastal kasvas Eestis hüppeliselt haigestumine puuknakkustesse, nii registreeriti puukentsefaliidi haigusjuhte 24 ja borrelioosi 34 protsenti enam kui 2010. aastal.

Vaba turg viib rasvumiseni

Rasvumine võib olla üks vaba kaubanduspoliitika soovimatuid kõrvalmõjusid, näitas värske uuring.

Rinnavähk ja statiinid

Carol Privesi juhitud uurimisrühm New Yorki Columbia ülikoolist on leidnud huvitava seose rinnavähi ja kolesterooli alandavate ravimite ehk statiinide vahel. Laborikatsetes rinnavähi rakkudega on ilmnenud, et statiinid suudavad peatada osade vähirakkude kasvu ja paljunemist - kuni nende tapmiseni välja.

Küsimused ja vastused

Tere! Kirjutan Teile 20 a poja köhimise pärast. Tugev köha algas detsembris. Kuna rahvameditsiini abinõud ei aidanud, siis alustasime 10. dets. 7päevase Klacidi kuuriga + Ventolini siirup. Ravi ei teinud olukorda paremaks. 23. dets. tegi perearst tavalise vereanalüüsi, mis näitas põletikku ja määras 10päevase Berlocidi kuuri + Sudafed. Ka antud ravi ei aidnud, tugev köha jätkus. 4. jaan.tehtud klamüüdia ja mükoplasma vereanalüüs näitas, et tal lgM on pos (160). Röntgenipilt oli korras. Perearst määras 6päevase Sumemedi kuuri. Kuid kahjuks ei ole köhimine paremaks läinud. Võimalik, et antibiootikumi mõju ei ole veel läbi, kuid tundub kummaline, et tugevad köhahood jätkuvad. Olen noore inimese tervise pärast väga mures.
Vastab kopsuarst Ülle Ani

Tõhus ravi probiootikumidega

Tugev kõhuvalu, kõhulahtisus, palavik ja oksendamine - need on infektsioonide või nende ravimiseks kasutatud antibiootikumide komplikatsioonid. Meie kasutada on võimsad ravimid, mida meie eelkäijatel võtta polnud - kuid pole ravimit, millel pole kõrvalmõjusid. Juba mõnda aega kasutatakse nende elupäästvate ravimite kõrvaltoimete leevendamiseks ja vältimiseks probiootikume.

Teledoktor vastab
Tervisevõtit keerates

Kui tervisesaatesse helistaja stuudioga telefoniga ühendust ei saa, sest liin ju alatasa kinni, siis võib saata oma küsimuse otse Terviselehele. Näiteks sellise: “Kas küüslaugutinktuuri kasutamisega kaasnevad ka mingid kõrvaltoimed? Et kui ta puhastab peas veresooni, siis kas on võimalik, et ta tekitab suu tuimasust, et selline tunne, nagu tahaks midagi öelda, aga ei saa, sest suu ei taha liikuda ja on selline tuim? Palun aidake, sest mu ema võtab seda juba mõnda aega ja temal oli selline asi just ja tahaks teada, kas see võib olla küüslaugutinktuuri kasutamisest. Ja kui teie ei oska öelda, siis äkki suunate mind sinna, kes teab sellest midagi rohkem.”

Saates oli aga seekord mitmeid huvitavaid küsimusi, nii kurtis keskealine proua, et temal aegajalt hakkavad jalad tulitama, samal ajal tekib pissihäda ja kõige selle tulemusel tõuseb vererõhk. Et jalgade tulitamise pärast peab kempsuvahet jooksma, selle kohta ei osanud ei naistearst ega uroloog midagi mõistlikku öelda, uriiniproovid on korras ja mingit põiehäda ei leitud. Mis häda siis nende jalgadega on, et tekitavad nõnda imelikke nähte?

Küsimustele vastab VIKTOR VASSILJEV
Dr Vassiljevile saate küsimusi esitada, helistades kanali Continent-E saatesse Tervisevõti kolmapäeval, 25. jaanuaril kell 19.30 tel 6 881 111 või kirjutades Terviselehele.

Wolf Messing -
sensitiiv ja selgeltnägija (8)

Stalin ja Messing olid kahekesi Kremli Pähklitoas, kus Stalin ulatas lendlehe hooletu käeliigutusega Messingule.
"Kas Jakov on elus," küsis Stalin.
"Elus, ja ta ei tea sellest lendlehest midagi," vastas Messing, nõjatus siis tugitooli seljatoele ja viis ennast katalepsia taolisesse seisundisse. Edasi rääkis Messing Stalinile, et Jakovit püüti värvata, nõuti, et ta kirjutaks isale ja abikaasale, aga Jakov ei kirjutanud. Ka ei uskunud Jakov, et sakslased on juba Moskva all.
"Ärge kaitske teda," ärritus seepeale Stalin.
"Ta on süüdi juba selles, et langes vaenlase kätte vangi! Ta kujutab seal endast riigile ohtu, suurt ohtu!"
Edasi sai Stalin Messingu käest teada Jakovi asukoha, tänas teda ja lisas: "Ma loodan, et meie jutust ei saa keegi teada, ma väga loodan," ning kissitas ähvardavalt silmi.
Messing vastas väärikalt: "Mina oma lubadusi ei riku."
"Ongi tore, seltsimees Messing," pani Stalin käe Messingu õlale ja saatis ta ukseni.
Kogu tagasitee Novosibirskisse oli Messingul halb nendest mõtetest, mida ta Stalini peast oli välja lugenud. See sai kinnitust siis, kui kohalik raadio hakkas pidevalt korrutama Stalini sõnu: "Ei ole olemas sõjavange, on kodumaa reeturid."
Jakov Džugašvili hukkus koonduslaagris 14. aprillil 1943. aastal.

...

Vastupidiselt oma varasemale soovile Staliniga võimaluste piires mitte suhelda, läks Messing 1953. aasta märtsi alguses Stalini vastuvõtule. Eelmisel aastal oli arreteeritud arstide süüasja raames mitu tema lähimat sõpra. Riiki haaranud antisemitismi laine sundis Messingut oma seisukohta muutma. Seda kohtumist on kirjeldatud, arvatavasti Messingu enda sõnade põhjal, järgmiselt:
Kui Messing sisenes Stalini kabinetti mühatas viimane:
"Ma teadsin, et sa tuled täna minu juurde. Sa tulid kostma oma sõpradest juutide eest, aga ma ei hakka neid aitama. Teid kõiki ootab üks ja sama saatus, sealhulgas ka sind. Sa ju ennustad tulevikku, järelikult sa tead, millal sa sured?!"
"Pärast teid, seltsimees Stalin."
"Järelikult sa tead, millal mina suren?!"
"Te surete juudi pühaks - õige pea!"
Pärast neid sõnu lahkus Messing Stalini kabinetist. Kas see just täpselt nii toimus, on raske öelda, tunnistajaid ei ole, aga võib arvata, et enam-vähem nii need asjad ka olid. Fakt on, et märtsi algul käis Messing Stalini juures ja ka väljus Kremlist elusa ja tervena.
Vähem kui ööpäev hiljem sai Stalin halvatuse ja suri õige pea. Messing tundis hingepiina, et kas ta pole mitte osaliselt süüdi Suure Juhi surmas. Kohe pärast seda otsis Messingut aktiivselt Beria, aga Messing peitis ennast ja tuli välja alles juuni keskel kui Beria arreteeriti.
Järgneb

Selle nädala Terviselehe trükitud väljaandest leiate lisaks järgmised teemad

 • Raviteenuste kättesaadavus Loksal paraneb
 • Järvalasi ravivad mujalt tulnud arstid
 • Meditsiiniseadmete loetelu täienes
 • Tallinn lihtsustas pensionilisa taotlemist
 • D-vitamiin - kas uus supervitamiin?
 • Tavatud maitsed eksitavad immuunsüsteemi
 • Mitmekesisem toidulaud RETSEPTE
 • Nali
 • Sudoku

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi