Geen nii viljatuse kui viljakuse taga
21. juuli 2003

Harvardi Ülikooli Dana-Farberi vähiinstituudi teadlased on avastanud geeni ( FoXo3a), mis võib aidata kahe erineva probleemiga naisi: neid kes tahavad lapsi saada ja neid, kes ei taha.
Geen omab keskset rolli süsteemis, mis kontrollib munarakkude regulaarset valmimist. Ajakirjas Science avaldatud uurimuse kohaselt on emastel hiirtel, kellel geen puudub, vähem ja väiksemad pesakonnad ja nad on peale 15. elunädalat (e. täiskasvanuks saades) viljatud. 15 nädalat on hiirel võrdväärne naise vanusega, mil ta saab täiskasvanuks.
Detailsed uuringud näitasid, et munasarja osad, mis sisaldavad munarakke, aktiveerusid varem kui tavaliselt ja tühjenesid varem.
Aktiveerumine tähendab, et üks paljudest folliikulitest, mis sisaldab munarakke, väljub puhkefaasist ning vabastab munaraku selle valmimisel. Aktivatsiooniprotsessi kontrollib grupp geene, kusjuures uuringus kirjeldatud geen FoXo3a mängib grupis põhirolli.
Teadlased usuvad, et avastus võib aidata viljatuid naisi, kellel esineb sama viga kui vaatlusaluse geenita aretatud hiirtel. Teiselt poolt võib avastusest kasu olla ka nendel naistel, kes lapsi ei soovi, sest nad saavad munaraku valmimisprotsessi aeglustada ning oma munarakke hoida seni, kuni nad lapsi saada soovivad.
Rasestumisvastased tabletid väldivad ovulatsiooni, kuid ei aeglusta munaraku väljastusprotsessi, ning seega lähevad munarakud kaotsi. ...
Geenikeskus/HealthDayNews

 

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi