Mobiiltelefon ja DNA
31. detsember 2004

Mobiiltelefonist pärinevad raadiolained kahjustavad vähemalt laboratooriumi tingimustes rakke ja DNAd, selgus Euroopa Liidu teadlaste uuringust.
Saksamaa uurimisrühma Verum juhtimisel korraldatud uurimus tuvastas, et mobiiltelefonile iseloomulikus elektromagnetväljas suureneb märgatavalt DNA ahelate katkemine. Sealjuures ei suuda rakud kahjustusi alati likvideerida. See tähendab potentsiaalset ohtu, kuna muteerunud rakud on üheks vähi tekkepõhjuseks.
Neli aastat väldanud uuringus osalesid seitsme Euroopa riigi 12 uurimisrühma. Uuring otseselt ei kinnita telefoni kahjulikkust inimorganismile, kuid viitab selgelt vajadusele uurida telefoni mõju ka väljaspool labori tingimusi.
Märkusena olgu öeldud, et igasugused elektriga töötavad seadmed ja ka elektriliinid ise tekitavad rohkemal või vähemal määral elektromagnetvälja. Et sellel ka mingisugune mõju on, võib päris kindlalt öelda. Reaalsuses määravad aga tervise ja eluea pikkuse enamasti hoopis lihtsamad asjad - liikumine, normaalne toitumine, traumade ja liikluses ohtude vältimine, mõistlik hügieen, vaimne tasakaal, tervisele hea eluviis tervikuna. Ka ei saa laboris tehtud katsete tulemusi otse ellu üle kanda. Kui see nii lihtne oleks, siis elaks inimesed juba ammu igavesti.
Tasub muidugi läbi mõelda, milleks ja kuidas te mobiiltelefoni kasutate - kas ta peab ikka kogu aeg taskus olema või kaelas rippuma ja kas näiteks autos seda kasutada või mitte.
Tänavu müüakse hinnanguliselt 650 miljonit mobiiltelefoni, telefoniomanikke on kokku üle 1,5 miljardi. ...
Reuters/Geenikeskus/TL

 

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi