Teadus, skeptik ja surm
03. aprill 2002

Ameerika Ühendriikide Presidendi Bioeetika Nõukogu juht usub, et teadus võib ohustada inimkonda.
Ajaleht New York Times portreteerib Ameerika Ühendriikide President Bushi loodud Bioeetika Nõukogu juhti dr. Leon Kassi. Füüsiku ja biokeemiku haridusega dr. Kass on alates 1976. aastast õpetanud Chicago Ülikoolis filosoofiat ja eetikat.
Dr. Kass on tuntud oma skeptiliste vaadete poolest ning usub, et teadus võib ohustada inimkonda. Näiteks võib manipuleerimine geenidega õõnestada inimeste endast lugupidamist. Samuti võivad tekkida võimalused teadussaavutuste kuritarvitamiseks. Üritades otsida teaduse hinge on dr. Kass omistanud inimese elutsüklile, alates sünnist kuni surmani, erilise väärtuse. Tema arvates on meditsiini ülimaks ülesandeks parandada inimeste tervist, mitte võidelda surmaga. Inimese surm on Kassi hinnangul ühelt poolt loomulik ja teisalt ka vajalik lõpp. Inimese loomulik surm annab elule erilise väärtuse, mida surematusega kindlasti ei kaasneks.
Kloonimist on Kass nimetanud "räigeks sekkumiseks looduse tegemistesse," sest kloonimine lõhub loomuliku seose taastootmise ja surma vahel ning muudaks inimesed kontrollimatu protsessi orjadeks.
Presidendi Bioeetika Nõukogul pole reaalset jõudu, kuid arutelude käigus soovitakse esitada tähtsamates küsimustes presidendile poolt ja vastu argumendid, sealjuures pole ülimaks eesmärgiks konsensuse otsimine. Nõukogu näeb esimese tähtsama ülesandena otsustajate teavitamist inimkonna ees seisvatest valikutest, mida teaduse areng sunnib paratamatult tegema.
Dr. Kass ei kavatse seada piiranguid biomeditsiini arengule vaid üritab inimesi sundida mõtlema võimalikele tagajärgedele, mis kaasnevad meditsiini ühe või teise valdkonna arenguga. ...
TL/Geenikeskus

 

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi