HI viirust pärssiv geen
23. juuli 2002

Teadlaste sõnul omavad inimesed geeni, mis toimib HIV nakkust pärssivalt.
Kuna olemasolevad väheefektiivsed ravimid muutuvad võitluses haigusega üha võimetumaks, loodetakse avastuse abil välja töötada HIV viiruse ja AIDS-i ravimiseks uusi ravimeetodeid.
Professor Michael Malim'i juhitud uurimisrühm leidis, et HIV viirus takistab geeni CEM15 toimet, tootes valku Vif. Kui aga Londoni King's Kolledzi ja Pensylvania Ülikooli teadlased nimetatud valgu eemaldasid, suutis CEM15 geen edukalt takistada HIV viiruse paljunemist.
Eelnevalt oli teada, et valk Vif on seotud HIV viiruse paljunemisega, kuid selle täpne funktsioon oli ebaselge. Teadlaste sõnul on võimalik valgu Vif toime blokeerimise läbi takistada HIV viiruse levikut organismis. Järgnevalt plaanitaksegi leida võimalikke ühendeid, mis peataksid valgu Vif toime. Võimaliku ravimeetodini loodetakse jõuda järgneva kümne aasta jooksul.
Olemasolevad ravimmeetodid toimivad tavaliselt ravimite kompleksina ja on suunatud viiruse erinevate elutsükli elementide vastu. Praegu suudab HIV viirus vähemalt pooltel juhtudel olemasolevatele ravimitele vastu hakata. Uurimus avaldati teadusajakirja Nature online versioonis. ...
Geenikeskus/BBC/Nature

 

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi