Uus asi-epigeneetika
27. detsember 2002

Aastakümneid peeti RNA molekule vaid lihtsateks vahendajateks, mis konverteerisid geeniinfo valkudeks. Kuid hiljutised avastused viitavad võimalusele, et rühm väikseid RNA molekule (inglise k. small RNAs) etendavad seniarvatust tähtsamat rolli erinevates rakufunktsioonides. Teadusajakiri Science tõstab need avastused teistest kõrgemale, omistades neile 2002. aasta läbimurde tiitli. Lühikeste, 21 kuni 28 nukleotiidist koosnevate RNA lõikude roll oli teadmata, sest teadlased keskendusid pikematele RNA lõikudele.
1998.a. avastati RNA interferents, mis arvatavasti kaitseb genoomi ohtliku DNA või viiruste eest.
Käesoleval aastal esitleti aga geneetilist fenomeni, mida kutsutakse epigeneetikaks. See tähendab muutusi geeniekspressioonis, mis kestavad vähemalt ühe põlvkonna ajal, kuid pole põhjustatud muutustest DNA järjestuses. Kõnealust geeniekspressiooni mõjutavad vastavalt oma kujule hoopis kromatiinina tuntud kogumikud, mida omakorda mõjutab RNA interferents.
Endiselt on kirjeldamata enam kui 100 väikse RNA funktsioon ning teadmata nende võimalik mõju tüvirakkude käitumisele ning rakkude jagunemisele. ...
Science/Geenikeskus

 

 

NB!
PALUN LOE ENNEM tellimuse vormistamist!


 
Kas seksuaalkurjategijate keemiline kastreerimine peaks olema Eestis lubatud?
jah, vabatahtlikele
jah, sunniviisiliselt
ei mingil juhul
terviseleht@terviseleht.ee Delfi