Rubriigid
Enneta Ravi Taasta

Bioonilised käeproteesid on kohal!

Bioonilist kätt juhivad inimese enda lihased. Käsi kohendatakse iga inimese jaoks eraldi, see on kergesti puhastatav, eemaldatav ja taas kinnitatav, ventileeritava naha ja bioonilise käe kokkupuutekohaga, kauakestva akuga.

See on uskumatult hea uudis! Tõsi, need 3D-prinditud meditsiinilised proteesid on esialgu kättesaadavad USAs, Hispaanias, Suurbritannias, Iirimaal ja Prantsusmaal, aga loodetavasti tehakse need kättesaadavaks ka Eesti kodanikele.

Bioonilisi ehk siis inimese enda lihaste-luude mehhaanikat jäljendavaid käsi tehakse juba mõnda aega. The Hero Arm märgi all tehtavad bioonilised käed on aga esimesed, mis on saanud meditsiinilise sertifikaadi ja väga laiaks kasutuseks mõeldud. Ea poolest on need mõeldud kõigile, kellel aastaid 8 või rohkem. Neid prinditakse 3D-printeritega –  keskmiselt läheb 40 tundi – ja mõeldud on need kunstkäed muidugi neile, kes on näiteks trauma või haiguse tõttu oma ühe või mõlemad käed kaotanud. 

Bioonilist kätt juhivad inimese enda lihased. Käsi kohendatakse iga inimese jaoks eraldi, see on kergesti puhastatav, eemaldatav ja taas kinnitatav, ventileeritava naha ja bioonilise käe kokkupuutekohaga, kauakestva akuga. Sensorid-andurid, vibratsioon ja tuled annavad teada, kas kõik töötab, mis režiim parasjagu sees on ja kauaks akut veel jätkub. Ja mis kõige olulisem –  see võimaldab inimesel elada tõepoolest paremat elu ja saada hakkama uskumatult paljude asjadega. Bioonilisel käel on isegi nn külmutus- ehk staatiline režiim – võtad näiteks klaasi kätte ja käsi hoiab seda kindlalt kinni. Kõik see kokku kaalub alla ühe kilo. Aga nagu reklaamis öeldakse – see pole veel kõik… 

Käe disaini on võimalik muuta ehk teha see just selliseks, nagu inimene tahab ja vaja on; sellega saab reguleerida sõrmede töö kiirust näiteks selleks, et kätte võtta toorest muna; saab rannet pöörata 180 kraadi ja kätte saada ka objekte, mis on halvasti kättesaadavad; saab tegeleda ka pisikeste objektidega, hoida pliiatsit või pastakat jne. 

Mida sellega teha ei tohi? Autot või buldooserit juhtida ei tohi, tulirelva kasutada ei tohi; sõjaväes, kiirabis, meedikutöös seda kasutada ei tohi. Ja samuti ei lubata seda kasutada kontaktspordis (karate, poks jmt), veespordis, ekstreemspordis. Ehk siis igal pool, kus bioonilise käe kasutus võib põhjustada vigastusi-kahjustusi teistele. Aga jalgrattaga sõita näiteks tohib. 

Hinnast ka –  eelmisel aastal mainiti seadme hinda 6000 euro kanti, millest enamuse maksab ilmselt riik või tervisekindlustus, sõltuvalt riigist. Kõikvõimalikes värvides ja erineva tekstuuriga katted maksavad alates 180 eurost 606 euroni. Lapsed saavad valida ka Star Wars BB-8, Marvel Iron Mani või Disney Frozeni bioonilise käe.

Allikas: https://openbionics.com/hero-arm


Lisa kommentaar