Rubriigid
Enneta Ravi Taasta Inimene ja tema olemine

Pikkus kahandab diabeediriski

Iga lisanduv 10 sentimeetrit alandab meeste 
 diabeediriski 41% ja naistel 33%. 

Mida pikem on inimene, seda väiksem on tema teist tüüpi diabeedi tekke risk. 

Sellisele huvitavale järeldusele jõudsid Saksamaa diabeediga tegelevad teadlased, kelle uurimistöö avaldati hiljuti ajakirjas Diabetologia. Muideks, ka jalgade pikkusel on siin oma roll nii naiste kui meeste puhul – mida pikemad jalad, seda väiksem diabeedirisk.

Loomulikult jääb seos ülekaaluga ja rasvumisega ka alles. Muidu ei näeks me ju tendentsi, kus inimeste diabeeti haigestumine kasvab vaatamata sellele, et inimeste pikkus võrreldes meie esivanematega ka kogu aeg kasvab. 

Neil meestel, kes olid ülekaalus või rasvunud, kuid pikad, vähenes diabeedi tekke risk keskmisest vähem – iga 10 sentimeetri kohta 36%. Naistel oli sama näitaja 30%. Teadlased ütlevad seepeale, et ilmselt vähendab suur talje ümbermõõt pikkusest tulenevat võitu sõltumata sellest, miks talje laiem on. Loodusele vabandused, et mul on lihtsalt laiem kont või et mulle meeldib süüa, vist ei loe. 

Talje laius viitab ju sellele, et maksa võib olla kogunenud palju rasva, et triglütseriidide ja C-reaktiivse valgu näitajad on kõrgemad ja järelikult on südame-veresoonkond ohtu seatud.

Juba varem on tähele pandud, et pikematel inimestel on rakutasemel miskipärast parem insuliinitundlikus ja nende insuliini tootvate beeta-rakkude tervis on parem kui lühematel inimestel, kes ea ja tervisenäitajate poolest sarnased on.

Teadlased arvavad, et erinevuste seletamiseks on võtmeks just maks ja selle rasvasisaldus, sest just maksas leiduv rasv vähendas pikkusest tulenevat tervisevõitu kõige enam. Huvitaval kombel on nii, et naiste puhul “sööb” rasvunud maks pikkusest saadud võitu oluliselt rohkem kui meestel. Miks see nii on, vajab ilmselt veel selgitamist, aga arvude mõttes on vähemalt selles uuringus seos olemas. Kuigi uuring on tehtud keskealiste andmete põhjal, on sellel väärtus nii nooremate kui vanemate inimeste terviseriskide hindamisel ja ka riskide alandamisel. Teadlased arvavad, et nende avastatud seosest on kasu just diabeeti haigestumise riski vähendamisel. Nende sõnul tuleb rohkem tähelepanu pöörata just lühemate inimeste tervisele sellisel tundlikul ajal nagu on raseduse aeg ning ka varases lapsepõlves, et edaspidi rasvumist vältida. Ehk siis tuleb teha rasvumisevastast ennetustööd. Arstidele annab see aga võimaluse puhtalt väliste tunnuste najal paremini haigestumise riski hinnata ja täpsemaid soovitusi anda.

Lisa kommentaar